Obchody Powstania Łódzkiego


Wspólnie z Teatrem Nowym im. Kazimierza Dejmka zapraszamy na obchody 109. rocznicy Powstania ŁódzkiegoWystąpi Krakowski Chór Rewolucyjny, grupa artystyczna OFF Harnam oraz aktorzy Teatru Nowego. Po przedstawieniu przemaszerujemy ulicami Łodzi do miejsca historycznych walk barykadowych. Jeśli jeszcze nie znasz na pamięć „Łodzianki”, zacznij ćwiczyć już dziś – odśpiewamy ją razem!

21 czerwca, sobota, g. 20.00
ul. Piotrkowska 32 (plac przed DH „Magda”)

Obchody Powstania Łódzkiego są objęte honorowym patronatem prezydent miasta Hanny Zdanowskiej.

Wydarzenie na Facebooku:
https://www.facebook.com/events/656702707742449/

Czym była Rewolucja 1905 roku?


W latach 1905-1907 w Królestwie Polskim, czyli zaborze rosyjskim, w buncie przeciwko caratowi wzięło udział więcej osób niż łącznie w Powstaniu Listopadowym i Styczniowym. Nie były to typowe działania zbrojne — nie mieliśmy wojska, broni było jak na lekarstwo i prymu nie wiodła szlachta, ale masy robotników, chłopów i uczniów ze zrusyfikowanych szkół.

Najważniejszym dla Łodzi wydarzeniem doby rewolucji było z pewnością Powstanie Łódzkie, trwające od 22 do 24 czerwca. To wtedy sponiewierane masy ludności spontanicznie rzuciły się do walki z caratem — z wojskiem i policją — budowano barykady i mimo przewagi liczebnej i technicznej wroga, próbowano stawić mu opór. Walczono o wolność i godność. Istotnym impulsem do rozpoczęcia walk była wiadomość o śmierci robotników żydowskich, ranionych przez wojsko kilka dni wcześniej. Pogłoska mówiła, że władze pochowały ciała nocą w tajemnicy, bo obawiały się masowej demonstracji na pogrzebie. To wtedy robotnicy niemieccy, polscy i żydowscy wystąpili solidarnie. Tak walczyła wielokulturowa Łódź.

Wydarzenie jest dofinansowane ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu "Patriotyzm jutra".