Pamięć o zmarłych

Apelujemy do Was, abyście przy okazji wizyty na grobach bliskich, odwiedzili także mogiły rewolucjonistów, uczestników zrywu z 1905 roku - jak i groby wszystkich tych, którzy walczyli o wolność, godność i równość; o sprawiedliwość społeczną.

W Łodzi groby uczestników i uczestniczek Rewolucji 1905 roku znajdują się w kilku miejscach, m.in. na Starym Cmentarzu - w części katolickiej, jak i ewangelickiej - na cmentarzu komunalnym Doły oraz cmentarzu na Mani. Wszystkie informacje, jakie posiadamy o tych cmentarzach umieścimy tutaj, abyście mogli łatwo trafić do mogił. Niestety nie udało nam się jak dotąd zlokalizować grobu rewolucjonistów na Mani. Bardzo prosimy o kontakt wszystkich tych, którzy pomogą nam go wskazać.

Mapy łódzkich cmentarzy:


Stary Cmentarz w Łodzi. Część ewangelicko-augsburska.

Stary Cmentarz w Łodzi. Część katolicka.


Cmentarz komunalny Doły w Łodzi.

 Zdjęcia nagrobków uczestników Rewolucji 1905 roku:


Aleksander Napiórkowski, uczestnik strajku szkolnego 1905 roku.
Leży wraz z żoną, Alicją (była m.in. radną Rady Miejskiej w Łodzi).


Piotr Kon, obrońca działaczy ruchu robotniczego,
m.in. uczestników buntu łódzkiego z 1892 r. i Rewolucja 1905 roku.

Aleksy Rżewski, rewolucjonista Polskiej Partii Socjalistycznej,
pierwszy prezydent Łodzi w II RP.


2 komentarze:

  1. Mam prośbę do uważnych badaczy. Poszukuję grobu Antoniego Wołowskiego bojowca PPS, potem żołnierza POW i WP. Zginał w 1920. A według ówczesnej prasy 3 marca 1921 został przeniesiony do Łodzi i pochowany na Cmentarzu Bałuckim. Tylko... takiego cmentarz nie ma. A tu moje hasło na wiki: https://pl.wikipedia.org/wiki/Antoni_Wo%C5%82owski

    OdpowiedzUsuń
  2. Faktycznie, nazwa cmentarza jest niewłaściwa. Antoni Wołowski leży na Cmentarzu rzymskokatolickim pw. Św. Anny na Widzewie (róg Lodowej i Przybyszewskiego):
    http://groby.radaopwim.gov.pl/grob/9750/

    OdpowiedzUsuń