czwartek, 13 lutego 2014

Bojowiec ze Zduńskiej Woli

Bronisław Michalak był w Zduńskiej Woli instruktorem lokalnej komórki Organizacji Bojowej Polskiej Partii Socjalistycznej, nazywanej Kwiatem Paproci*. Aktywny w trakcie Rewolucji 1905 roku, był autorem kilkudziesięciu zamachów na szpicli i policjantów. W czasie, gdy Rewolucja miała się już ku końcowi, kiedy to aresztowano wielu działaczy PPS i SDKPiL, Michalak otrzymał propozycję bezpiecznego wyjazdu za granicę. Odmówił i ukrywał się w Zduńskiej Woli. 8 maja 1908 r. został wydany przez szpicla. Osaczony w domu nr 20 przy ulicy Piwnej, nie mając szans na ucieczkę, popełnił samobójstwo.

Przypisy: 
 • Kwiat Paproci - Nazwa pochodzi od kompleksu leśniego, Lasu Paprockiego, gdzie odbywały się szkolenia bojowców.

Źródło:

Grób Bronisława Michalaka w Zduńskiej Woli.
Źródło: Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

4 komentarze:

 1. Ciekawe, czy ktoś w Zdunskiej Woli pamięta o nim?

  OdpowiedzUsuń
 2. Pewnie nieliczni. O działalności rewolucjonistów w latach 1905-1907, a nawet o organizacjach socjalistycznych w ogóle, z pewnością się nie mówi. Poza tym, historii lokalnej jakoś się szczególnie w szkołach nie naucza.

  OdpowiedzUsuń
 3. Historii lokalnej to akurat się w szkole naucza, ale w mega prawicowej narracji :-( wszelkich "wyklętych" i powstań, gdzie lokalnie "karierę" robi to Wielkopolskie...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A Powstanie Wielkopolskie pewnie i tak przerobione jest na prawicową modłę. Trudno, nie ma innej drogi, jak robić swoje krok po kroku. Wierzę, że w końcu przyjdzie przesyt nacjonalistyczną narracją i wtedy sięgnie się po inne wątki, a np. zamiast o NSZ mówić będziemy o ludowej historii II wojny światowej (trzeciaswinia.blox.pl/2014/03/Ludowa-Armia-Krajowa.html).

   Usuń