sobota, 31 sierpnia 2013

piątek, 30 sierpnia 2013

Kościół polski a strajk szkolny

"29 czerwca 1905 r. w kościele św. Jana w Warszawie ksiądz Tauer wygłosił kazanie przeciwko bojkotowi szkoły carskiej. 27 czerwca odczytano z ambon list pasterski arcybiskupa Popiela 'Do rodziców polskich', nawołujący do zaniechania bojkotu szkoły carskiej. W liście tym arcybiskup nazywa strajk szkolny 'sprzeniewierzeniem wobec wielkich ideałów'.

czwartek, 29 sierpnia 2013

Koszulka rewolucyjna

Kamila i Paweł z Gniezna, zainspirowani tematem Rewolucji 1905 roku i naszą inicjatywą, wykonali koszulki z bojowcem PPS: Stefanem Okrzeją. Super sprawa! Widzieliśmy te koszulki na żywo, genialna rzecz! Bardzo dziękujemy :)

wtorek, 27 sierpnia 2013

1929 r. Policja rozbija uroczystości żałobne ku czci rewolucjonistów.

Słowa Stanisława Dubois, działacza Polskiej Partii Socjalistycznej i Czerwonego Harcerstwa Towarzystwa Uniwersytetu Robotniczego, weterana wojny polsko-bolszewickiej i powstań śląskich, wygłoszone 29 listopada 1929 r. na wiecu w obronie wolności słowa w Warszawie:

poniedziałek, 26 sierpnia 2013

Piny rewolucyjne

Przypominamy wzory pinów, które rozdawaliśmy w trakcie tegorocznych obchodów Powstania Łódzkiego / Rewolucji 1905 roku, 22 czerwca w Łodzi. Świętowaliśmy wówczas z Krakowskim Chórem Rewolucyjnym  - śpiewaliśmy pieśni buntu i recytowaliśmy teksty takich postaci jak m.in. Róża Luksemburg, Henryk Baron z Organizacji Bojowej PPS, Stefan Żeromski czy Julian Tuwim.

wtorek, 20 sierpnia 2013

Papież Pius X zaniepokojony Rewolucją

Papież Pius X, znany z walki z katolickim modernizmem, pisze w grudniu 1905 roku list pasterski do arcybiskupa i biskupów Polski pod panowaniem rosyjskim. Czytamy w nim m.in.:

poniedziałek, 19 sierpnia 2013

Łódź. Zdjęcie demonstracji robotniczej

Z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi otrzymaliśmy zdjęcie demonstracji robotniczej z Rewolucji 1905 roku. Niestety, nie wiemy w jakiej fabryce odbyła się tam demonstracja, tym niemniej sam tłum jest imponujący. Zdjęcie wykorzystaliśmy do prezentacji o Rewolucji, którą przygotowaliśmy na tegoroczne obchody Powstania Łódzkiego (22 czerwca).

niedziela, 18 sierpnia 2013

Tuwim i zamach na Skałona

W zbiorze wspomnień Tadeusza Wittlina pt. Ostatnia cyganeria, odnajdujemy anegdotę o pisaniu scenariusza filmowego na podstawie nieudanego zamachu Organizacji Bojowej Polskiej Partii Socjalistycznej na generał-gubernatora Skałona podczas Rewolucji w 1906 r. Scenariusz miał powstać przy współpracy z Julianem Tuwimem:

Ks. Jan Zieja - świadek Rewolucji

Ksiądz Jan Zieja (1897-1991), pochodzący z biednej chłopskiej rodziny, był cenionym działaczem społecznym, kapelanem armii polskiej w czasie wojny polsko-bolszewickiej, a także w latach 1939-1945, kiedy to był kapelanem zarówno Szarych Szeregów, Komendy Głównej Armii Krajowej, jak i Batalionów Chłopskich. Przed wojną związany z radykalnym anty-kapitalistycznym i anty-klerykalnym ruchem młodzieży wiejskiej Wici, w trakcie II wojny światowej współpracował z Radą Pomocy Żydom Żegota. W latach 70. współtworzył Komitet Obrony Robotników. Co go łączyło z Rewolucją 1905 roku?

wtorek, 13 sierpnia 2013

Księża, kontrrewolucja i pomoc Żydom

Ksiądz Marceli Godlewski, endek, w 1905 roku był współzałożycielem kontrrewolucyjnego Stowarzyszenia Robotników Chrześcijańskich. W książce Lucjusza Włodkowskiego "Z kamieniem i brauningiem..." czytamy o działalności stowarzyszenia w Łodzi:

niedziela, 11 sierpnia 2013

Strach przed rewolucją

Przedstawiamy jedno z najbardziej znanych dzieł malarza i socjalisty Williama Balfoura Kera z 1905 roku pt. "From the depths". Zostało wykonane jako ilustracja do książki Johna Amesa Mitchella pt. "The Silent War".